Siekiant užtikrinti sklandų svetainės veikimą, analizuoti lankytojų veiklą ir teikti individualizuotus skelbimus, šioje svetainėje yra naudojami slapukai ir socialinių tinklų įskiepiai. Slapukų ir įskiepių naudojimą galite pasirinkti patys nustatymuose. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.
4.85 vertinimas (daugiau nei 8000+ atsiliepimų) Nemokamas keitimas ir pristatymas nuo 29 € Galioja 12 mėn. Įmonėms D.U.K. Pardavimo vietos Pagalba
Dovanų čekio savitarna
Mylimiausi

Įspūdingiausios oro pramogos - kurią rinksitės jūs?

2022-04-20

Įspūdingiausios oro pramogos - kurią rinksitės jūs?

Nuotykių mėgėjų širdis sparčiai užkariauja oro pramogos, o mažoji aviacija tampa vis populiaresnė. 2016-aisiais projektas laikaski.lt kartu su „Sprinter tyrimais“ organizavo Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą, kuris parodė, kad net 30 proc. lietuvių iš oro pramogų labiausiai domintų skrydis oro balionu. Bent vieną kartą kuria nors iš mažosios aviacijos priemonių yra skridę 17 proc. lietuvių. Dažniausiai oro pramogas renkasi 26–35 m. gyvenantys mieste ir turintys aukštąjį išsilavinimą vyrai. Lietuvoje šiuo metu veikia 26 aerodromai. 15 proc. lietuvių mielai paskraidytų nedideliu lėktuvu, 14 proc. – sraigtasparniais, 13 proc. išbandytų šuolį parašiutu, 9 proc. – parasparniu ir 7 proc. – sklandytuvu. Tad straipsnyje nagrinėsime visas šias ir dar daugiau pramogų, o jums beliks išsirinkti ir ruoštis skristi su vėjeliu!

Pramogos pavadinimas Kam tinka? Kiek trunka? Kiek kainuoja? *
Skrydis oro balionu Suaugusiems; vaikams nuo 120 cm ūgio ~1 val., su paruošimu –~3 val. 125 €
Šuolis kupolo tipo parašiutu Mėgstantiems ekstremalias pramogas asmenims nuo 14 m., sveriantiems iki 90 kg Su pasiruošimu ~3–5 val. 70 €
Šuolis sparno tipo parašiutu Mėgstantiems ekstremalias pramogas asmenims nuo 18 m., sveriantiems iki 100 kg Pasiruošimas –~3 val., šuolis – ~5 min. 85 €
Tandeminis šuolis parašiutu Paslauga teikiama asmenims nuo 16 m.; nepilnamečiams būtinas tėvų sutikimas; šuolį gali atlikti iki 120 kg sveriantys asmenys Instruktažas – ~20 min., šuolis – ~5 min. 145 €
Apžvalginis skrydis lėktuvu Suaugusiems; asmenims iki 18 m. gavus tėvų leidimą; pramoga tinka asmenims, sveriantiems iki 110 kg Vidutiniškai 10–30 min. nuo 40 €
Skrydis sraigtasparniu Visiems Su pasiruošimu – 20 min. nuo 150 €
Skrydis parasparniu Asmenims, sveriantiems iki 120 kg; asmenims iki 18 m. būtinas tėvų sutikimas 10–15 min. nuo 40 €
Skrydis sklandytuvu Rekomenduojamas ūgis iki 180–190 cm, svoris – iki 100 kg 5–30 min. nuo 45 €
Akrobatinis skrydis lėktuvu Mėgstantiems ekstremalias pramogas asmenims, sveriantiems iki 120 kg 7–15 min. nuo 49 €
Lėktuvo pilotavimo pamoka Asmenims nuo 16 m., sveriantiems iki 120 kg, iki 200 cm ūgio Instruktažas – apie 20 min., skrydis – apie 10 min. nuo 90 €
Šuolis su virve/guma Asmenims nuo 18 m., sveriantiems iki 105 kg; pramoga nerekomenduojama turintiems problemų su nugara ~15 min. nuo 39 €

*Pateiktos orientacinės geradovana.lt kainos

Skrydis oro balionu – vasaros pramoga nr. 1

Oro balionas buvo išrastas prieš 235 metus – 1783-iaisiais Prancūzijoje brolių Montgolfierų, o netrukus oro balionu jau buvo paskraidinti ir pirmieji keleiviai – gaidys, antis ir avis. Šiandien skrydis oro balionu – plačiai lietuvių pamėgta pramoga. Vilnius dažnai juokais ar rimtai pavadinamas Europos oro balionų sostine – ne vien todėl, kad kone kiekvieną giedrą vasaros vakarą galime pamatyti spalvingus sostinės dangų nudažiusius oro balionus, bet ir dėl to, kad mūsų šalyje ypač palankios sąlygos šiai pramogai, mažiau įvairių draudimų. 

Vos pradėjus kilti į orą, darosi šiek tiek nejauku – miesto vaizdai tampa vis mažesni, šiek tiek sukausto baimė. Tačiau jau tuojau pat kelionė ima dovanoti nepamirštamus įspūdžius – keleiviai gali mėgautis miesto vaizdais, kurie atsiduria tarsi ant delno.    

Rytinis skrydis Vilniuje oro balionu – dar įspūdingesnis

„Gera dovana“ rekomenduojamas rytinis skrydis oro balionu – pramoga mėgstantiems grožėtis bundančia gamta ir į dienos šurmulį dar nespėjusio įsisukti miesto vaizdais. Rytiniai skrydžiai oro balionu organizuojami virš Vilniaus senamiesčio, Trakų pilies ir Kauno. Vilniuje ankstyvą rytą oreivius galima sutikti plušančius ir besiruošiančius skrydžiui prie Tymo turgaus. Oro balionus visiškai skrydžiui paruošti trunka apie 30 minučių. Vilniaus mieste balionai į dangų kilti pradeda 7 val. ryto, nes iki tol tankiai apgyvendintose vietovėse draudžiama triukšmauti. Tačiau jei pasirinksite skrydį atokesnėse vietovėse, į dangų galima kilti jau nuo 5 val. ryto. 

Kaip pasirengti skrydžiui oro balionu?

Prieš skrendant oro balionu, rekomenduojama pasirūpinti patogiais drabužiais ir patogia avalyne: merginoms ir moterims oro baliono krepšyje draudžiama avėti aukštakulnius batelius. Geriau rinkitės odinius, dirbtinės odos uždarus batelius lygiu padu, sportinius, laisvalaikio batus ir pan. Jei skrisite ryte, pievoje gali būti iškritusi rasa, tad apsiavę basutėmis ar medžiaginiais bateliais, sušlapsite kojas. Geriausiai šiai pramogai tinka laisvalaikio apranga. Omenyje reikėtų turėti tai, kad aukštai danguje yra keliais laipsniais vėsiau, todėl geriausia turėti ploną striukę, megztinį ar džemperį. 

Prieš skrydį kiekvienas keleivis turi išklausyti saugos instruktažą. Skrendant draudžiama rūkyti bei vartoti alkoholinius gėrimus. 

Kiek laiko trunka skrydis oro balionu?

Bendra pramogos trukmė – apie 3 val. (pasiruošimas skrydžiui, instruktažas, pakilimas ir nusileidimas, simbolinis įšventinimas). Pats skrydis trunka apie 1 valandą, o per ją vidutiniškai gali būti nuskrendama nuo 10 iki 25 km. Oro balionas pakyla ne aukščiau nei 3 km, kadangi didesniame aukštyje jau būtina speciali įranga – keleiviams ima trūkti deguonies. Tačiau įprastai palaikomas apie 1 km nuo žemės atstumas – taip saugiai mėgaujamasi miestų ir gyvenviečių vaizdais. 

Svarbiausia – saugumas 

Skrydžio metu oro baliono pilotas palaiko ryšį su ant žemės esančiu automobiliu. Jis juda panašiu maršrutu, kaip ir oro balionas, ir pasitinka keleivius nusileidimo vietoje. Po nusileidimo keleiviai pervežami į pakilimo vietą. 

Oro balionu rekomenduojama skristi ne jaunesniems nei mokyklinio amžiaus vaikams (nuo 6–7 m.), kurių ūgis yra bent 120 cm. Būtent tokio aukščio yra ir oro balionų krepšiai, tad maži vaikai praranda galimybę matyti iš padangų atsiveriančius vaizdus. Vaikai ir paaugliai iki 16 m. gali skristi tik kartu su lydinčiu asmeniu. Oreiviai neskraidina nuo alkoholio ar kitų medžiagų apsvaigusių, agresyvių keleivių. Nėščiosios, alergiški, traumų ar lūžių neseniai patyrę, operuoti ar sergantys sunkiomis ligomis asmenys dėl skrydžio oro balionu turėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. 

Skrydžiai oro balionu vasarą organizuojami anksti ryte (5–9 val.) ir vakare (18–21 val.). Šiomis valandomis nėra vertikalių oro srovių. Kovo-balandžio ir spalio-lapkričio mėnesiais, kai diena trumpesnė, palankiausia skristi apie 8 ir 16 valandomis. 

Tikslaus maršruto oro balionu numatyti niekada neišeina, nes oro balionai skrenda pavėjui. Taigi net ir vienoje vietovėje oro balionų pilotai gali turėti net kelias pakilimo vietas. 

Nusileidimas – dar vienas išbadymas 

Kylant oro balionu šiek tiek sukausto baimė, tačiau keleiviams nieko daryti nereikia. Tuo tarpu leidžiantis oro balionu reikia tikėtis įvairių netikėtumų. Tad tam, kad saugiai nusileistumėte, klausykitės piloto nurodymų. Pagrindinės taisyklės oro balionui leidžiantis: 

  • Stovėkite pasisukę šonu oro baliono judėjimo kryptimi. Stebėkite, kada krepšys priartės prie žemės. 

  • Leidžiantis tvirtai įsikibkite į virvines rankenas, esančias oro baliono krepšio viduryje. 

  • Krepšys gali virsti ant šono, o balionas jį dar kurį laiką tempti gulsčią. Jei tvirtai laikysitės už virvių, nusileisite saugiai. 

  • Iš oro baliono neišlipkite tol, kol pilotas neduos leidimo.

Šuolis parašiutu: kelios pasirinkimo variacijos

Šiuo metu galima rinktis net 3 pramogas: 2 šuolius skirtingų tipų parašiutais ir 1 tandeminį šuolį su instruktoriumi: 

  • Šuolis kupolo formos parašiutu. Pasirinkus šį variantą, šokama iš 700–800 m aukščio, o šuolis atliekamas savarankiškai. Parašiutas išsiskleidžia pats vos iššokus iš lėktuvo, tačiau jis praktiškai nevaldomas, tad ore negalėsite apsisukti, manevruoti. Pats šuolis su pakilimu į orą truks 10–30 min., tačiau pasiruošimui sugaišite dar apie pusdienį: šokti parašiutu leidžiama tik išklausius kelių valandų trukmės teorinius mokymus bei pasitreniravus ant žemės. Šuolis kupolo formos parašiutu kainuoja nuo 70 eurų. 

  • Šuolis sparno formos parašiutu. Sparno tipo parašiutu šokama iš maždaug 1 km aukščio. Prieš šuolį išklausomas ~3 val. instruktažas, kurio metu pramogautojai supažindinami su teoriniais šuolio parašiutu aspektais: instruktorius papasakoja, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu, kaip taisyklingai šokti iš lėktuvo, apie parašiuto valdymo ir nusileidimo ant žemės subtilybes. Sparno formos parašiutai taip pat išsiskleidžia automatiškai. Šuolis sparno tipo parašiutu vidutiniškai kainuoja apie 85 eurų. 

  • Tandeminis šuolis su instruktoriumi. Tiems, kurie nori pasimėgauti laisvuoju kritimu, siūloma išbandyti tandeminį šuolį, kuriame jus lydės profesionalas. Pasirinkę šį variantą, lėktuvu pakilsite net į 3 km aukštį. Su instruktoriumi iššokę iš lėktuvo, apie 30 sekundžių krisite maždaug 200 km/val. greičiu. Pasirinkusiems tandeminį šuolį nereikės išklausyti kelių valandų trukmės instruktažo: visas pasiruošimas šuoliui užtruks ne ilgiau nei 30 min., nes viską atliks instruktorius (šuolio užsakovas ir instruktorius sujungti viena sistema). Tandeminiai šuoliai parašiutu kainuoja nuo 145 eurų. Skrydį taip pat galima įamžinti veiksmo kamera. Tiems, kurie taip ir nesiryžta išbandyti šuolio parašiutu, rekomenduotume būtent tandeminį šuolį: nereikės instruktažo, tad sutaupysite laiko, šoksite iš kur kas didesnio aukščio ir jausitės ramiau bei saugiau. Jis tinka ir vaikams, ir garbaus amžiaus seneliams.  

Rinktis šuolį parašiutu lemia nenumaldomas nuotykių ir naujų įspūdžių troškimas. Tačiau jau pakilus į orą ima užvaldyti baimė, po truputį pradedama dairytis į kitų būsimųjų šuolininkų veidus, stebėti jų mimikas. Visgi būtent smalsumas veda prie lėktuvo borto. Vis labiau artėdami prie akimirkos, kai teks iššokti, šuolininkai prisimena visus instruktoriaus mokymus. Tiesa, pasitaiko ir tokių, kuriems visa drąsa išgaruoja – iššokti turi padėti kiti asmenys arba apskritai pirmasis šuolis parašiutu taip ir neįvyksta. Iššokus vos po 2 sekundžių turi išsiskleisti parašiutas, o po to reikia patikrinti, ar kupolo virvės nesusipainiojusios. Tuomet jau reikia tikrinti, ar per arti nėra kitų parašiutininkų ir, jei įmanoma, koreguoti kritimo kryptį. 

Tačiau kur kas svarbiau ne tinkamai iššokti, bet tinkamai nusileisti: kojos turi būti suglaustos, keliai – šiek tiek sulenkti, o nusileisti reikia stengtis visa pėda – ne ant kulno ar pirštų. Prieš pat nusileidimą dar teks nustatyti vėjo kryptį ir į jį atsukti nugarą, antraip galite nusileisti ant užpakalio. Palyginimui – šuolio parašiutu metu smūgis į žemę prilygsta šuoliui iš 1,5 ar net 2 m aukščio. Nusileidus sėkmingai, apie tai reikia informuoti atokiau laukiančius instruktorius pamojuojant – tai sutartinis ženklas, reiškiantis „viskas gerai“. Po to tenka supakuoti parašiutą ir keliauti prie laukiančio automobilio. 

Kaip pasiruošti šuoliui parašiutu? 

Ruošiantis šuoliui parašiutu, reikia tinkamai apsirengti ir apsiauti. Geriausiai tiks patogi sportinė apranga ir patogūs bateliai be kulno (gali būti ir aukštesniais aulais). Galite mūvėti plonas pirštines. Kaip ir skrendant oro balionu, taip ir atliekant šuolį parašiutu svarbu būti visiškai blaivia galva. Tad jei šuolį parašiutu užsakėte per bernvakarį ar mergvakarį, turėkite omenyje, kad pirmiausia – šuolis, o tik po to – kitos linksmybės. Šuolį parašiutu rekomenduojame atidėti, jei prastai jaučiatės po vakarėlio, esate pavargęs, po ligos ir pan. 

Didžioji dalis išbandžiusių šuolį parašiutu taip pamilsta šią sporto šaką, kad dar ne kartą ryžtasi šuoliams, taip pat nemažai žmonių baigę specialius kursus tampa profesionaliais parašiutininkais. 

Šuolis su virve nuo tilto 

O jei kiek baiminatės pakilti į padanges ar, pavyzdžiui, baisiausi jūsų nakties košmarai baigiasi epizodu, kai parašiutas neišsiskleidžia (nors realybėje tai ir neįmanoma, nes visuomet turimas ir atsarginis parašiutas), siūloma kiek stabilesnė pramoga – šuolis su virve (guma) nuo tilto. Šiuo metu puiki vieta tokiems šuoliams atlikti – Trijų mergelių tiltas Kaune, nuo kurio atsiveria įspūdinga Nemuno upės vaga.

Skrydis parasparniu: po kojomis atsiverianti bedugnė 

Parasparnis – mobilus, vos apie 30 kg sveriantis dvivietis skraidymo įrenginys minkštu kupolu. Parasparnį galima lengvai sutalpinti į paprasčiausią kuprinę. Dėl oro srovių – termikų – įtakos parasparniai gali pakilti net į kelių kilometrų aukštį. Parasparniu galima pakilti nuo aukštesnių kalvų, o kilimui lygiose vietose naudojami vilktuvai. Skrydis parasparniu ekstremalus tik tuo, kad skrendantieji tampa pavaldūs vėjui, o po kojomis atsiveria dangus – pajuntama tam tikra nesvarumo būsena. Nepamirštami įspūdžiai įamžinami kadruose, tad siūlome rinktis „Gera dovana“ skrydį su fotosesija danguje. 

Susižavėjimas pramoga didėja žinant, kad skrendi su patyrusiu instruktoriumi, o judviejų ekipažas yra „apginkluotas“ atsarginiais parašiutais ir būgštauti nėra jokio pagrindo. Apskritai parasparniais leidžiama skristi tiek vaikams, tiek ir garbaus amžiaus senjorams. O ir skrydžiai pritaikomi pagal kiekvieno norus – norintieji ekstremalesnių pojūčių su pilotu ore atlieka nesudėtingus triukus, o kiek bijantys skraidinami ramiai, be jokių „nukrypimų nuo normos“. 

Sklandytuvai – dangaus poezija

Sklandytuvas – ypatinga mažosios aviacijos priemonė, neturinti variklio ir dangumi sklendžianti visiškai savarankiškai. Sklandytuvai į orą pakyla naudojant specialius išvilktuvus arba skrisdami paskui motorinį lėktuvą. Pakilę į 1 km aukštį, sklandytuvai vidutiniškai nusklendžia apie 60 km. Sklandytuve sumontuota navigacinė įranga, kompiuteriai, o, pagavus palankų vėją, galima išvystyti 130–160 km/val. greitį. Sklandyti, kaip ir parasparnių atveju, padeda oro srovės termikai, pakeliantys transporto priemonę į 300–600 metrų aukštį, o jų neradus, tenka leistis į aerodromą ar tiesiog paprastą aikštelę arba pievą. Skrydis sklandytuvu iš visų oro pramogų mažiausiai nuspėjamas savo trukme, tad jei pavyks pagauti palankias oro sroves, pramoga su „Gera dovana“ gerokai užsitęs.

Apžvalginis ar akrobatinis skrydis lėktuvu

Viena populiariausių oro pramogų Lietuvoje – tai apžvalginis skrydis lėktuvu. Ši romantiška pramoga skirta poroms, šeimoms, draugų grupelėms. Tačiau apžvalginiai skrydžiai lėktuvu patiriamais įspūdžiais gerokai lenkia skrydžius įprastais lėktuvais: mažame lėktuvėlyje juntamas kiekvienas oro gūsis, virptelėjimas. Ir nors patys pažintiniai skrydžiai trunka vos iki pusės valandos, viešnagei į pasirinktą aerodromą galite skirti visą dieną – apžiūrėti lėktuvus, pabendrauti su pilotais, čia pat surengti pikniką ir t. t. Kaip nagrinėjome straipsnio pradžioje, pramoginis skrydis lėktuvu gali kainuoti vos nuo 29 eurų, tačiau kuo ilgesnė skrydžio trukmė ir kuo daugiau žmonių vienu metu skrenda, tuo ir kaina didesnė.

Kur kas ekstremalesnė pramoga, kai lėktuvą valdo skrydžių profesionalas – akrobatinis skrydis.  Tai ne tik puiki pramoga skrydžio dalyviui, bet ir reginys jį atlydėjusiems artimiesiems. Pramoga skirta visiems, kuriuos valdo nuotykių troškimas ir kurie neturi baimės jausmo. 

Gal ir jums praverstų lėktuvo pilotavimo pamokos?

Populiarėja ir skrydžiai su trumpomis lėktuvo pilotavimo pamokomis, tad pramoga patiks ne tik mėgstantiems oro pramogas, bet ir žingeidiems žmonėms, kurie vadovaujasi posakiu „Ką išmoksi, to ant pečių nenešiosi“. Pilotas-instruktorius papasakos apie lėktuvo valdymo prietaisus ir pamokys, kaip valdyti kelių vietų lėktuvą. Skrydžio virš Trakų pilies metu pramogos dalyvis turi galimybę  paimti vairalazdę ir pats trumpam tapti lėktuvo pilotu. Pilotuoti lėktuvą gali ir Šiaulių miesto bei apylinkių gyventojai.

Na o norintys pirmiau pasitreniruoti ant žemės, gali išmėginti ypač realistišką „Boeing 737“ simuliatorių, kuriame dalyvis turės galimybę tapti pilotu, o jam asistuos patyręs pramoginių skrydžių instruktorius.  Šiame treniruoklyje įrengta aukštos kokybės vaizdo ir garso įranga kone visiškai atkuria identišką lėktuvo kabinai aplinką. Pasirinktas oro uostas, skirtingos oro sąlygos ir įvairios skrydžio situacijos taps iššūkiu suvaldyti ir saugiai nuleisti lėktuvą realaus skrydžio treniruokliu, kuriuo savo įgūdžius tobulina tikri pilotai.

Tad suskubkite rezervuoti pasirinktą pramogą ore – papildykite savo įspūdžių bagažą dar nepatirtomis emocijomis!

Atgal