Ką dovanoti jaunavedžiams, kad vestuvių dovanos nenuviltų?

2018-04-15

Ką dovanoti jaunavedžiams, kad vestuvių dovanos nenuviltų?

Gavote kvietimą į vestuves, tačiau nežinote, kokia dovana sužavėtų jaunavedžius ir būtų jiems naudinga? Straipsnyje supažindinsime su vestuvių dovanų idėjomis bei padėsime tiems, kurie kvietimuose rado įrašą „dovanas prašome pakuoti į vokelius“.

Dovanojimo tradicijos sveikinant jaunavedžius pastaraisiais metais stipriai pakito: prie altoriaus žengia vis vyresnės poros. Daugeliui porų nebereikia standartinio rinkinio „gyvenimo pradžiai“ – indų, buitinės technikos, įvairių namų apyvokos daiktų ir t. t.

Tam pritaria ir garsus žurnalistas Matthew Yglesias, kurio straipsnis apie vestuvių dovanas buvo publikuotas portale Slate.com:

„Šiuolaikinės besituokiančios poros yra ženkliai vyresnės ir turi stabilesnį materialinį pagrindą. Kaip ir daugelis šiuolaikinių porų, iki vestuvių aš ir mano būsimoji žmona jau gyvenome kartu. Kraustydamiesi į bendrus namus, turėjome gerai peržiūrėti turimus daiktus. Dalį savo turto atidavėme mano sužadėtinės jaunesniajai seseriai. Žinoma, reikėtų paminėti ir tai, kad buvome sulaukę 30-ies ir 28-erių. Iki vestuvių jau daugmaž turėjome visus reikalingus daiktus. O, pavyzdžiui, 1960-aisiais vidutinis besituokiančių vyrų amžius buvo 22 m., merginų – 20 m., daugelis kartu apsigyvendavo tik po vestuvių.“

Tad šiandien verta dovanoti pinigus arba dovanų čekius, o jei dovanojate daiktus, jie turi būti ypač aukštos kokybės, puikaus dizaino ir funkcionalūs.

Įspūdingiausios vestuvių dovanos – kokios jos?

Kelių jaunų moterų paklausėme, kokios vestuvinės dovanos jas labiausiai nudžiugino ir buvo įsimintiniausios.

Kristina, 28 m.:

„Įsimintiniausia mūsų dovana buvo skrydis oro balionu. Tai buvo tikras drąsos išbandymas. Tačiau dovana labai patiko, patys tikriausiai nebūtume įsigiję tokios pramogos. Nors realiai pradedantiems gyvenimą kartu pati praktiškiausia būtų piniginė dovana.“

Rūta, 32 m.:

„Viena įsimintiniausių vestuvių dovanų, kurias gavome – tai gražiai supakuota dėžė. Ją išpakavus paaiškėjo, kad dėžė – tuščia. Bet joje buvo įdėtas didelis nuotraukų rėmelis su atspausdintu užrašu: „Santuoka – tai tuščia dėžė... Ji taip ir liks tuščia, jei imsite iš jos daugiau nei įdėsite...“ Žinoma, atskirai buvo įteiktas ir vokelis. Dar labai įsiminė dovanų gautos 4 kolbos (panašų variantą galima įsigyti užsienio el. parduotuvėse – aut. past.). Jose buvo pripilta stambių cukraus (vienoje – balto, kitoje – rudo) ir druskos kristalų, o tarp jų buvo įkišti pinigų ritinėliai. Dar gavome gražią išskirtinę orchidėją – ji ir dabar kasdien mus džiugina gausiai žydėdama.“

Akvilė, 31 m.:

„Išties dabar galvoju – iš visų gavome pinigus, kelias fizines dovanas dovanojo tik tie, kurie nėjo į šventę, atėjo pasveikinti tik prie rotušės. Tai tokios labiau simbolinės dovanos, bet jaukios – dėlionė su paveikslėliu, susietu su palinkėjimu, dekupažuota dėžutė su mūsų vardais ir vedybų data. Tiesa, iš vienos draugės gavome gražių puodelių porą ir jaukų šiltą užklotą – po penkerių metų jis tebėra aktyviai naudojamas.“

Aistė, 26 m.:

„Kažkaip labiausiai įsiminė viena dovanėlė. Draugė papasakojo mūsų „draugystės istoriją“ (angl. chocolate bar story arba candy story – aut. past.), o vietoj tam tikrų žodžių įdėjo kokius nors saldainius, pavyzdžiui, „Jūs tokia šauni pora, kad dviese galėtumėte persikelti nors į Marsą (ir įdėtas šokoladukas „Mars“), „Tikime, kad būsite šauni pora ir susilauksite daug vaikučių“ (buvo įdėti keli šokoladukai „Kinder“), ir t. t. Esam dideli smaližiai, o ir šokoladukus buvo taip gaila valgyti. Tokie vestuviniai sveikinimai tikrai turi prasmę.“

Vestuvių dovaną išpakavo... tik po 9 m.!

Internete plačiai nuskambėjo vienos poros iš JAV vestuvių dovanos istorija. Taigi vieną vestuvių dovaną jie išpakavo nuo vestuvių prabėgus net 9-iems metams. O dovanos jie neatidarė dėl to, kad ant jos buvo užrašyta: „Neatidaryti iki pirmojo judviejų nesutarimo.“ Nors nedidelių nesutarimų buvo ir anksčiau, pora buvo kantri ir dėžės neatidarė. Dėžėje buvo du rašteliai, į kuriuos buvo įvynioti pinigai: vienas skirtas Kathy, ant jo buvo nurodyta nupirkti vyrui picą, o grįžus prisileisti vonią. Brandono raštelyje buvo prašymas už rastus pinigus nupirkti mylimajai gėlių ir vyno. Ši istorija publikuota ne tik „Facebook‘e“, bet ir didžiausiuose portaluose, o tarp jų – ir lietuviškajame Delfi.lt.

Kiek pinigų dėti į vokelį?

Euro įvedimas palietė ir vestuvių industriją – pabrango ne tik įvairios paslaugos, bet pakito ir dovanų vertė. Kainos eurais beveik prilygsta kainoms litais, daugelis paslaugų teikėjų suapvalino įkainius ir jie ženkliai paaugo. Daugelis būsimų jaunavedžių jau vestuvių kvietimuose užrašo, kad dovanas norėtų gauti vokeliuose, tad svečius kamuoja dilema, kokia suma būtų optimali?

Dovanojama suma labai priklauso nuo to, kokio tipo šventė (vienos dienos paprasta vakarienė ar dviejų dienų prašmatnus pokylis su nakvyne), kiek šeimos narių eis į vestuves ir kt. Pirma, paprastas standartas – jaunųjų paklausti, kiek kainuoja vieno svečio maitinimas, nakvynė ir kt., bei dovanoti prie šios sumos pridėjus bent kelias dešimtis eurų. Antra, kiek artimi esate jauniesiems? Tėvai, seserys, broliai, krikšto tėvai, geriausi draugai dovanoja didesnes ir vertingesnes dovanas, nei, pavyzdžiui, kolegos ar pusbroliai.

Dar svarbu, kokių papildomų išlaidų, susijusių su švente, patirsite. Tiems, kurių finansinės galimybės ribotos ir kurie, pavyzdžiui, į vestuves išsiruošia su vaikais, gali dovanoti ir pigesnes dovanas – jaunavedžiams svarbiau, kad tą dieną būsite drauge, o ne tai, kokią sumą jie ras vokelyje.

Tinklaraštininkė Amy March dėmesį ragina atkreipti į kelis esminius dalykus:

„Vestuvių dovanai aš įprastai skiriu nuo 75 iki 250 dolerių, dažniausiai suma – artimiausia šių sumų vidurkiui. Manau, kad apsispręsti, kokią sumą dovanoti, padės įvairūs papildomi veiksniai: kiek artima esu besituokiančiai porai, kiek pinigų išleisiu besiruošdama vestuvėms, kokią sumą šiuo metu galiu skirti dovanai, be to, labai svarbu, ar vestuvės – prabangios, kur visi pasipuošę kostiumais ir vakarinėmis suknelėmis, ar šventė labiau primena smagų pikniką gamtoje. Visuomet smagiau dovanoti dovaną „nuo širdies“, bet neretai renkuosi dovanoti „saugią“ dovaną – dovanų čekius ar korteles, o jei žinau, kad pora vyks medaus mėnesio, manau, grynieji yra vienas praktiškiausių pasirinkimų.“

Portale CNBC fiksuojama, kad vestuvinių dovanų vertė šiek tiek skiriasi ir priklausomai nuo sezono, t. y. vasarą „dovanotojai“ vestuvių dovanai linkę skirti 174 $, o žiemą – 147 $. Pavasarį ir rudenį suma vokeliuose pasiskirstė atitinkamai po 157 ir 155 $. JAV atliekami tyrimai, kurių valstijų gyventojai įteikia ir gauna vertingiausias dovanas.

Britai šiuo atžvilgiu – šiek tiek kuklesni:

  • 28 proc. žmonių vestuvių dovanoms išleidžia mažiau nei 50 £.
  • 62 proc. vestuvių dovanoms skiria nuo 50 iki 100 £.
  • 10 proc. vestuvių dovanai išleidžia didesnę nei 100 £ sumą.

Vidutiniškai vienas britas vestuvių dovanai skiria apie 75 £.

Kaip originaliai supakuoti pinigus?

Grynieji tai grynieji, tačiau paprastas vokas ir atvirukas, kuriame užrašyti tradiciniai vestuviniai sveikinimai – pernelyg nuobodu. Tad pristatome kelis vestuvių dovanos jauniesiems pakavimo būdus:

  • Pinigai skrynutėje. Norėdami realizuoti šią idėją, floristikos prekių, suvenyrų ar tiesiog interneto parduotuvėje nuperkate skrynelę, ją pilną pripilate šokoladinių monetų, o po apačia sudedate pinigų kupiūras. Yra ir kitoks variantas – ketinamą dovanoti sumą galima iškeisti į monetas (50 ct, 1, 2 Eur) ir pripildyti jomis skrynelę. Beje, galima įsigyti ir pasirinktais užrašais dekoruotų skrynelių, tinkamų vestuvių dovanai.
  • Pinigai taupyklėje. Jei žinote, apie ką svajoja jaunieji (apie namus, automobilį, o gal egzotišką kelionę), padovanokite jiems gražią taupyklę su pradine suma svajonei išpildyti. Galite rinktis taupyklę su pageidaujamu užrašu, pavyzdžiui, „Šeimos bankas“, „Vaikučių ateičiai“, „Svajonių atostogoms“ ir pan.
  • Pinigai plytoje. Jau klasikiniu tapęs variantas – pinigų kupiūros įkišamos į plytoje esančias ertmes, plyta gražiai supakuojama ir papuošiama užrašu „pirmoji plyta naujajam namui“. Graži ir simboliška dovana vestuvėms.

Šiame straipsnyje rasite net 120 patarimų, kaip originaliai supakuoti pinigus ir dovanų čekius.

Vestuvės

TOP 5 geriausios vestuvių dovanos

1. Nakvynė viešbutyje ir SPA kompleksas. Jei ieškote tobulos dovanos jauniesiems, vienas vertingiausių pasirinkimų – poilsis su nakvyne ir SPA. Nakvynė viešbutyje su procedūromis – puiki galimybė atsipalaiduoti po šventinio šurmulio ir šiek tiek atsipūsti. Juo labiau, kad rinkoje siūloma gausybė SPA paketų, atitinkančių tiek skirtingus poreikius, tiek biudžetus. Dovanų kuponas tinka net ir tuo atveju, jei jaunavedžiai vyksta į povestuvinę kelionę. Galbūt į kelionę jie vyks ne iš karto po vestuvių, tad galės pirma pasimėgauti maloniu poilsiu. Kuponą su SPA paslaugomis pora galės panaudoti ir vėliau, nes ir minėdama vestuvių metines, nes didžioji dalis kuponų galioja 12 mėn. „Gera dovana“ rekomenduoja: vienas universaliausių vestuvių dovanos variantų – tai dovanų rinkinys „Ypatingas atsipalaidavimas dviem“. Pora pati galės išsirinkti vieną iš 40 pasiūlymų nuo viešnagės dvare iki SPA malonumų dviem. Dovanų rinkinio kaina – 99 €.

2. Dovanų kuponas vestuvių fotoknygai ar nuotraukai ant drobės. Po vestuvių kišenėse dažnai švilpauja vėjai, o vestuvių kadrai taip ir lieka kompiuterio laikmenose. Tad jaunavedžiams įteikite ZOOMBOOK dovanų čekį, kurį jie galės iškeisti į aukštos kokybės, originalią fotoknygą arba fotodrobę, į vestuvių nuotraukomis puoštą sieninį kalendorių, užrašinę ar darbo knygą ir kitus gaminius, kuriuos galima susimaketuoti patiems.

3. Gurmaniška dovana. Dar viena puiki vestuvinė dovana – vakarienė restorane ar degustacija. Jaunavedžiai paragaus puikaus maisto ir turiningai praleis vakarą mieste, atitrūks nuo kasdienybės ir pakurstys meilės kibirkštėles. Jei žinote, kad jaunavedžiai – išrankūs gurmanai ir ieškote jiems vertingesnės, brangesnės dovanos, galite įteikti net kelis dovanų kuponus, pavyzdžiui, korėjietiško grilio ritualą ir prancūziškų desertų degustaciją.

4. Interjero salono dovanų kuponas. Jei norite dovanoti indų ar stilingų interjero detalių, bet bijote, kad dovana netiks ar nepatiks, dovanokite interjero salono „Alan deko“ dovanų čekį. Salonai įsikūrę 4-iuose Lietuvos didmiesčiuose. Juose jaunavedžiai ras baldų, šviestuvų, kilimų, suvenyrų, padedančių stilingai papuošti namus. „Alan deko“ produkcija įvertinta interjero dizainerių ir žinovų, tad tokios vestuvių dovanų idėjos negali neįvertinti ir jaunavedžiai.

5. Kelionė. Kelionių niekada nebūna per daug, tad jaunavedžiams, priklausomai nuo savo galimybių, galite dovanoti trumpą savaitgalio ar kelių dienų kelionę autobusu, lėktuvo bilietus į bet kurį pasaulio miestą ar net prabangią kelionę į egzotiškus kraštus. Tegyvuoja nauji įspūdžiai!

Vestuvėms dovanojame daiktus: kiek dėmesio vertas šis variantas?

Vienos iš Prezola.com įkūrėjų, vestuvių dovanų ekspertės Ali Beavan nuomone, vertingos išliekamąją vertę turinčios vestuvių dovanos:

„Pagrindinės dovanos jauniesiems, kurias vestuvių svečiai vis dar linkę dovanoti, yra gana tradicinės. Manome, kad krištolas, indų rinkiniai yra puikios dovanos, dažnai išsaugomos ir ateities kartoms. Mes jas vadiname relikvinėmis. Tokios dovanos su pora bus amžinai. Paprastas pavyzdys – gražus sieninis laikrodis: mažai tikėtina, kad jis kam nors pabostų. Vestuvių dovanai puikiai tiktų bet kokia Georg Jansen prekės ženklo dovana. Pastebime ir individualizuotų dovanų populiarėjimą. Labai populiari topografija.“

Ali Beavan pasakoja ir apie mažiau perkamus daiktus vestuvių dovanoms:

„Mažiau populiarūs – tradiciniai sidabriniai stalo įrankiai, ir nors pastebime didėjanti personalizuotų dovanų augimą, tai tikrai ne graviruoti sidabriniai buteliai. Populiarumo viršūnėse nėra ir skrudintuvų, virdulių. Daugelis vestuvių svečių dabar mano, kad tokius daiktus poros gali įsigyti ir pačios. Tad žmonės tobulėja, nuolat ieško naujų idėjų ir originalių daiktų.“

Daugelyje vestuvių kvietimų rasite įrašą „dovanas prašome pakuoti į vokelį“. Tačiau dalis būsimų sutuoktinių renkasi vestuvių dovanų sąrašus, o svečiai nusprendžia, kurie kokius daiktus dovanos. Visgi šis reikalas irgi gana slidus, nes, pavyzdžiui, jei jaunieji pageidauja indų servizo, jie turėtų nurodyti, kokios sudėties, spalvos, gamintojo ir kt. jis turi būti. Antraip dovana gali ir nenudžiuginti – užuot gavę baltą modernų servizą, galite gauti margintą gėlėmis ir visiškai nepatinkantį.

Jei ieškote kūrybingos ir praktiškos vestuvių dovanų idėjos, ją puikiai įprasmins dvivietės sūpynės. Jas jaunavedžiai galės pasistatyti sode, terasoje ar net balkone. Sūpynes galite pirkti ir vos už 50, ir už 300-400 eurų. Tai dar viena puiki galimybė pasimėgauti ne tik šiltais maloniais vakarais, bet ir vienas kito draugija. Nesvarbu, ar pirksite ekonominės klasės sūpynes, ar talentingo staliaus kūrinį, tai romantiška, gerai apgalvota dovana.

Nebloga dovana vestuvėms gali tapti ir meno kūrinys. Išrinkti meno kūrinį kam nors kitam – sudėtinga, bet jei manote, kad puikiai pažįstate jaunavedžius, žinote jų skonį bei mėgstamą stilių, tai – viena nuoširdžiausių dovanų, kokias tik galite padovanoti. Rinkite meno šedevrą, susietą su vestuvių švente, dviejų žmonių ryšiu. Užsienyje puikiai žinomas įdomių ir autentiškų vestuvinių dovanų kūrėjas Robas Ryanas, sugebantis sukurti keisčiausius ir poetiškiausius darbus pasitelkęs lazerį ir grafiką. Tinka ir kitos personalizuotos dovanos su jaunųjų vardais, vestuvių data ir pan.: labai graži, unikali dovana – širdžių žemėlapis, šiuo metu Etsy.com pardavinėjamas už 135 $.

Dar kelios idėjos norintiems dovanoti daiktus:

  • Vinilinių plokštelių grotuvas.Pora, kuri groja (klausosi įrašų) kartu, kartu ir lieka“, – taip norėtųsi pasakyti. Jei pora – muzikos mylėtojai, galite jiems padovanoti vinilų grotuvą. Tai irgi neblogas daiktas bendro gyvenimo pradžiai, ypač jei dar pridėsite ir kelis įrašus jų naujai kolekcijai. Tegul melomanų šeima mėgaujasi tingiomis popietėmis ir linksmomis melodijomis!
  • Amžinai žaliuojantis medelis. Poros, užuot gavusios skintų gyvų gėlių, pirmenybę teikia nedideliems augaliukams, vazoninėms gėlėms. Tad kodėl besituokiančiai porai nepadovanojus gražaus rojaus medelio? Galite dovanoti citrinmedį, kinkaną ar bet kurį kitą dekoratyvinį medelį, o gal jūsų dėmesį patrauks dekoratyvinis čili pipiras? Viena iš neblogų idėjų – tai bonsai medelių auginimo rinkinys, kuriame dovanos gavėjas ras viską, ko reikia norint užsiauginti nedidelius japoniškus medelius. Rinkinio kaina – 16 €.
  • Inicialais arba vardais išsiuvinėta patalynė, rankšluosčiai. Siuvinėta patalynė – apgalvota ir praktiška vestuvių dovana, kuri papuoš naujosios šeimos miegamąjį ar vonios kambarį. Jei turite gabumų ir mokate siuvinėti, galite sutaupyti šiek tiek pinigų. Beje, tiek patalynės komplektas, tiek ir rankšluosčiai turi būti labai subtilaus dizaino, neutralių atspalvių, kokybiški, pvz., Egipto medvilnės. Jei bet žinote, kad jaunieji įsikūrinėja naujuose namuose ir dar nėra įsigiję namų tekstilės, tačiau bijote, kad nepavyks išrinkti derančios patalynės, galite dovanoti „Dormeo“ dovanų čekį. Šie puikios kokybės gaminiai dar nenuvylė nė vieno! Kartais originali bei asmeniška dovana nublanksta, tad jei nežinote poros skonio, verčiau rinkitės neutralesnį dovanos jaunavedžiams variantą – dovanų kuponą.

Netipiniai vestuvinių dovanų prašymai

Kiek mažiau populiarios dovanos vestuvių proga tampa gėlės. Vidutiniškai jaunavedžiai per vestuves gauna 20–30 (o kartais – net ir daugiau) puokščių. Tad po šventės kyla dilema, kur pamerkti tiek daug gėlių, kaip jas transportuoti ir kt. Norėdami išvengti gėlių jūros, jaunieji vestuvių kvietime tiesiog parašo: „Pasveikinkite mus vienu gėlės žiedu“.

Kiti turi ir dar originalesnių idėjų – vietoj gėlių prašo, pavyzdžiui, atnešti maisto, žaislų, kitų prekių gyvūnams, kurias vėliau nuveža ir padovanoja gyvūnų prieglaudoms. Kiti nori paremti vaikų namus, vaikų dienos centrus, tad prašo vietoj gėlių įteikti kanceliarinių prekių ar žaislų. Visuomenė tampa sąmoningesnė, o vestuvių dovanos įgauna vis įvairesnius pavidalus.

Didžiosios Britanijos princas Haris su sužadėtine Meghan Marke nesudarė dovanų sąrašo: pora nusprendė prašyti ne tradicinių daiktų virtuvei ir namų dekoravimui, bet prašė dovanoti pinigus, kurie bus skiriami įvairioms labdaros organizacijoms.

Viena porelė – pradedantieji verslininkai Niti Shree ir Prashant Sharma paprašė išties originalios dovanos vestuvėmskriptovaliutų, ir šią dovaną pažadėjo naudoti kilniems tikslams – nepasiturinčių Indijos šeimų vaikų ugdymui. Būsimieji jaunavedžiai, vestuves šventę 2017-ųjų pabaigoje, svečių prašė „padėti jiems nustatyti naują vestuvinių dovanų standartą“ ir vylėsi, kad toks prašymas nesutrikdys svečių. Retoriškai pora klausė, „kodėl gi naujųjų technologijų nesusiejus su vestuvių dovanomis?“

Viena porelė, susituokusi 2018-aisiais, „Youtube“ tinkle dalijasi, kokias dovanas jie gavo, ir pateikia filmuką, kaip jie išpakavo dovanas. Gal šis filmukas įkvėps jus renkant vestuvių dovanas bei pasufleruos, ką verta dovanoti, o ko – ne.

[youtube_sc url="https://www.youtube.com/watch?v=8u8LJMdVspk" width="600"]

 

Universalus patarimas renkant bet kokią dovaną – dovanoti tai, ką norėtumėte gauti patys. Jei vestuvių kvietime buvo prašoma pinigų, paieškokite originalių jų pakavimo idėjų. Didžiajai daliai porų patiks įvairūs dovanų čekiai, kelialapiai, kuponai nakvynėms ir SPA paslaugoms. Jei renkatės dovanoti daiktus, jie turi būti aukštos kokybės, subtilaus ir universalaus dizaino. Jei bent kiek abejojate dovanos-daikto tinkamumu ir baiminatės, kad jis taip ir liks nepanaudotas, geriau dovanokite pinigus arba dovanų čekį. Būkite originalūs, ir vestuvių dovana tikrai nudžiugins jaunavedžius!

Atgal