Moterų diena: kur švęsti ir ką dovanoti?

2019-03-05

Moterų diena: kur švęsti ir ką dovanoti?

Kiekvienais metais kovo 8-ąją pasaulis mini pavasariu kvepiančią šventę – Moterų dieną. Tai tarptautinė šventė, kurios metu švenčiami moterų pasiekimai: nuo politinių iki socialinių, tačiau simboliškai ši diena paminima kiekvienuose namuose, kuriuose gyvena moteris.

Kokia moterų dienos atsiradimo istorija?

Sunku tiksliai pasakyti, kada gi atsirado Moters dienos šventė, tačiau jos ištakos slypi JAV. Šventės šaknis galima atsekti iki 1908 m., kuomet 15 000 moterų žygiavo per Niujorką, reikalaudamos lygių balsavimo teisių, geresnio darbo užmokesčio, trumpesnių darbo valandų.

1910 m. Clara Zetkin, Vokietijos socialdemokratų partijos narė, pateikė Tarptautinės Moterų dienos idėją. Ji pasiūlė, kad kiekviena šalis kasmet švęstų šią šventę, siekdama jų poreikių. Daugiau nei 100 moterų iš 17 valstybių, konferencijos metu, sutiko su jos pasiūlymu ir sukūrė Nacionalinę Moters dieną. Po metų kovo 19 dieną, ji pirmą kartą buvo švenčiama Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Tą kartą buvo apskaičiuota, jog šventėje dalyvavo per milijoną moterų!Jos aktyviai pasisakė už moterų teisę dirbti, balsuoti, būti renkamoms ir už kovą su diskriminacija.

Mažiau negu po savaitės JAV sukrėtė tragiškas įvykis – gaisras suknelių siuvykloje Niujorke, per kurį žuvo daugiau negu 140 moterų. Viena pagrindinių mirčių priežasčių buvo tai, kad siuvyklos savininkai buvo iš išorės užrakinę durys, kad moterys darbo metu negalėtų pasišalinti iš darbo vietos. Po šios tragedijos kova už geresnes darbo sąlygas tapo svarbia Tarptautinės moters dienos dalimi.

1913 m. buvo nuspręsta perkelti šventę į kovo 8-ąją. Būtent nuo tada mes kasmet kovo 8 dieną švenčiame moteriškumą! 1914-1916 m. per Tarptautinę Moters dieną įvairiose šalyse vyko protestai prieš I pasaulinį karą, o 1917 m. Rusijoje vykę „Duonos ir taikos“ reikalavę protestai šios dienos proga buvo vieni iš pagrindinių vasario revoliucijos katalizatorių. Po Spalio revoliucijos Vladimiras Leninas Tarptautinę moters dieną paskelbė šventine diena, tačiau, kad tai įvyktų didelį įnašą tam turėjo feministinių pažiūrų – Aleksandra Kolontai. Visą Sovietų Sąjungos gyvavimo laikotarpį ši šventė pabrėžė dirbančios moters heroiškumą. Tą dieną buvo įprasta, kad vyrai teikia gėles moterims, tokia tradicija iki šiol liko Rusijoje ir kitose šalyse (taip pat ir Lietuvoje). 1966 m. SSRS kovo 8 d. paskelbė kaip nedarbo dieną.

Įkvepianti amerikietė Eleonor Roosevelt, 1961 m. buvo nepatenkinta, dėl moterų trūkumo vyriausybėje. Todėl ji nuvyko pas tuometinį prezidentą Kennedy ir perdavė jam trijų puslapių sąrašą, kuriame buvo surašytos kvalifikuotos moterys, galinčios užimti aukštą postą prezidento administracijoje. Tai paskatino Kennedy išrinkti būtent ją, kaip naujos komisijos vadovę. Komisijos darbas buvo žiūrėti į moterų padėtį Amerikoje ir kovoti su nesąžiningumu gražiosios lyties atžvilgiu.

Ilgą laiką Moters diena buvo labiausiai minima būtent socialistinėse šalyse. Bet 1975 m. šventę pripažino Jungtinės Tautos, ir ji tapo vis mažiau siejama su konkrečiomis politinėmis idėjomis, o labiau – su moterų teisėmis apskritai. Dabar šventę mini apie 100 pasaulio valstybių, o maždaug 20-yje jų tai yra išeiginė diena.

2011 m. buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama paskelbė kovo mėnesį kaip „Moterų istorijos mėnesį“!

Renginiai Lietuvoje Moters dienos proga

Gyvo garso koncertas su Mantu Jankavičiumi Kaune! VDU didžiojoje salėje akustinę gyvo garso programą atliksiantis atlikėjas teigia, jog tikslingai pasirinko simbolinę datą. Šv. Valentino dieną paskyręs vilniečiams, kovo 8-ąją nusprendė pradžiuginti Kauno moteris ir jas mylinčius žmones. Vilniuje jau įvykęs koncertas publiką tiesiog pakerėjo savo šiluma ir didingoje aplinkoje įvykusiu paprastumo stebuklu.

Atlikėjas tikisi, jog šią magiją pavyks perkelti ir į Kauną, o žiūrovai ne tik gerai praleis laiką, tačiau ir išsineš to stebuklo dalelę, kuri įkvėps ir vėliau. Juk kas daugiau, jei ne meilė ir dėmesys, įkvepia moteris...

„Moteris – tai kūrinys, kurį turime mylėti besąlygiškai, nors kartais tai ir pamirštam… Ne tulpės yra svarbu, o tarpusavio ryšys. Artėjantis koncertas turėtų būti puikus priminimas vyrams, jog moterims reikia šilumos ir laiko drauge. O moterims tai turėtų būti ypač jauki muzikinė dovana, net jei tektų ją pasidovanoti pačioms.“ – šypsosi Mantas.

Atlikėjas ragina vyrus nepamiršti nustebinti savo damas – žmonas, mamas, seses ar drauges, o moteris pasidovanoti sau šventę. Mantas visų lauks kovo 8 d., 19 val., VDU didžiojoje salėje su puikia nuotaika ir šiluma.

Ekskursija „Vilniaus moterys“. Moterys… Jos visos skirtingos ir nenuspėjamos, kaip ir jų likimai. Ekskursijoje eisite Vilniuje gyvenusių moterų keliais, kiemais... Siaurose gatvėse bei skveruose prisiminsite jų svajones, viltis ir nusivylimus, tapusius eilėraščiais, dramomis, spektakliais, knygynais, skulptūromis bei mūsų gyvenimu. Skirtingos istorijos, skirtingos moterys, bet kiekviena ypatinga ir savotiškai žavinga. Tai puikus ir unikalus būdas praleisti Moters dieną turiningai ir pasisemiant naujų, įkvepiančių žinių. Taigi, susitikime kovo 8 d. 19:00 prie Vilniaus Katedros varpinės laiptų!

Na, o norintiems muzikos ir romantikos, duetas „Dolce Amor“ kviečia į „Meilės serenadų“ koncertą. 19:00 val. Jūs kviečiamos į gražiausių melodijų ir dainų apie meilę pasirodymą, skirtą moterims.Vakaro programoje - nuo baroko arijų iki tango ritmų: skambės vokiečių, neapoliečių (italų) bei lietuvių dainos, rusų kompozitorių romansai, taipogi Loretos atliekami didžiųjų romantikų fortepijoniniai solo.Koncertas vyks „White Piano Hall“ koncertų salėje (Kėdainių g. 8, Vilnius).

Norinčioms ramaus, bet nepaprasto vakaro, verta sudalyvauti renginyje „Moters diena su kava“. Tai gyvos muzikos, kultūros ir kavos sinergijos vakaras skirtas moterų dienai. Programoje skambės žymiausios arijos, solo kūriniai, duetai – ne tik jautrūs meilės prisipažinimai, bet ir temperamentingi, šventiškos nuotaikos kupini muzikiniai posmai, kuriuos atliks veržlūs ir kūrybingi jaunosios kartos solistai: sopranas ilda Baronaitė-Gudeikienė ir tenoras Juozas anužas kartu su pianiste Vaida Balčiūniene. Taip pat išvysite vakaro svečius iš Italijos, Alessandro Canuto ir Alessandro Barselli. Kavos Sinergija“ pristatys Hausbrandt kavą, kuria galėsite mėgautis visą vakarą. Renginys vyks viloje „9 Vėjai“, 19:00 val.

Kaunietės dar džiaugsis Frankofoniška vakariene, kovo 8-ąją, 19:00, „Mesje skonis“ restorane. Tai puiki proga su draugėmis sudalyvauti degustacijoje-vakarienėje, kurios metu ragausite tokius patiekalus kaip baguette su chorizo bei mocarela, galette su karališkomis krevetėmis, tartiflette bei pistacijų pyragą. Vakaro metu Jums bus siūloma patiekalus derinti su prancūziškais vynais bei natūraliais sidrais.

Tačiau labiausiai moteriškumu dvelkiantis renginys – konferencija „Moters vizija“. Tai Litexpo vykstanti motyvacinė konferencija moterims, nuo 10:00 iki 18:30 val. Jos metu savo istorijas pasakos auksinio Holivudo žvaigždė Ruta Lee, garsiausia lietuvių primabalerina Eglė Špokaitė, kino ikona Gražina Baikštytė, jogos trenerė, šokių mokytoja ir keliautoja Milana Jašinskytė, žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė bei daugelis kitų įkvepiančių damų.

Dovanų idėjos moterims kovo 8-ajai

Kone populiariausias moters pasveikinimo būdas – gėlės ir saldainiai. Kodėl gi ne? Jei norite savo moterį, kolegę ar giminaitę pasveikinti simboliškai, šis derinys tikrai pradžiugins kiekvieną, nes juk svarbiausia – skirtas dėmesys ir rūpestis.

Lietuviai šią dieną dažniausiai dovanoja tulpes arba rožes. Tulpės simbolizuoja tobulą meilę. Kaip ir dauguma gėlių, atskira spalva reiškia kažką kito. Raudonos – meilė, violetinės – karališkumas, geltonos – linksmų minčių išraiška, baltos – atleidimas, margos – gražios akys. Jūsų artima moteris laukia Jūsų su tulpe rankoje, ir tik nuo Jūsų priklausys kokia ji bus, ar draugiška geltona, ar marga už gražias akis...

Tuo tarpų rožės taip pat turi savo reikšmes: balta – tyrumas, nekaltumas, raudona – meilė, pagarba, drąsa, aistra, rožinė – laimė, elegancija, žavesys, geltona – džiaugsmas ir draugystė, oranžinė – entuziazmas, nuoširdumas, pasididžiavimas, mėlyna – paslaptingumas. Jokiu būdu nedovanokite juodos rožės, nes ji simbolizuoja mirtį, santykių pabaigą! Taigi, spalvas rinkitės atsakingai!

Vis dėlto jei tokia dovana moteriai Jums jau tapo banali ir nusibodusi, galite rinktis ir kitus pasveikinimo būdus: grožio rinkinys ar dovanų čekis jam įsigyti, įrėminta Jūsų abiejų romantiška nuotrauka, nuoširdus atvirukas, papuošalai, kvepalai, paties pagaminta vakarienė ir pan. Arba galite rinktis įspūdžio dovanas, kurios taps puikiu atsiminimu ir suteiks daug nepamirštamų emocijų!

Kiekvienai moteriai reikia atsipalaiduoti ir pamiršti kasdienius rūpesčius – ypač Jūsų gyvenimo draugei, žmogai, kuri po dienos darbų kartais gali būti suirzusi bei pikta. Tai padaryti padės SPA procedūros, kurių yra pačių įvairiausių: nuo atpalaiduojančių masažų iki nesvarumo būsenos terapijų. Išrinkti dovaną žmonai, išties atsakingas darbas, tačiau atkreipkite dėmesį į tai, ko jai tikrai reikia: atsipalaidavimo, nugaros skausmo malšinimo terapijos, liekninančių procedūrų, plaukų augimą skatinančių ritualų ir t. t.

Tačiau, jei norite ją dar labiau palepinti ir nustebinti, dovanokite jai nepakartojamas dovanas kaip skrydis oro balionu, poilsis su nakvyne Lietuvos kurorte, įspūdinga vakarienė, romantiškas jodinėjimas ir pan.

Šiame vaizdo įraše Jums pateikiama nuostabi idėja kaip surengti puikią staigmeną mylimajai oro balione. Tereikia išsirinkti virš kokio miesto norite skristi, rezervuoti datą ir laikyti staigmeną paslaptyje iki kol ateis tinkama minutė! Tai puikus būdas ne tik nustebinti moters dienos, gimtadienio ar kt. proga, bet ir pasipiršti!

Nusivesti merginą vakarienės galima ir paprastą dieną, tiesa? Tad, kodėl nenustebinus jos vakariene tamsoje? Tai tikrai unikali patirtis, kuri leis judviems patirti naujus pojūčius ir jausmus. Restorane svečiai pasitinkami prie pat durų, kur ir prasideda naujų atradimų vakaras. Visiškoje tamsoje, grojant muzikai, bus ragaujami įvairiausi gurmaniški (ir ne tik!) patiekalai. Tamsoje valgomas maistas įgaus kitą prasmę, o atvykusieji visus savo pojūčius ir jausmus sutelks tik į maisto skonį ir aromatą.

Mamą, reikia sveikinti ne tik per Motinos dieną ar gimtadienį, bet ir kovo 8-ąją! Juk ji – pati pirmoji mūsų gyvenimo moteris, parodžiusi mums kas yra tikra meilė, nuoširdus rūpestis, išmokiusi mus visko ką dabar mokame! Mamos per dažnai užsisėdi namuose, tad tikrai verta joms padovanoti kokius nors kursus. Ten jos atras naujų hobių, išmoks naujų dalykų, susiras naujų draugių, bendraminčių. Štai namų kvapo gamybos dirbtuvės, puiki vieta išmokti pasigaminti kažką savo namams! Užsiėmimo metu dalyviai gamins kvapus, kurie ne tik pripildys namus nuostabaus aromato, bet ir taps puikia aromaterapine priemone (padės nuo nemigos, streso, išsiblaškymo ir kitų emocinių negalavimų, tiks ir peršalimų profilaktikai). Namų kvapai bus gaminami iš eterinių aliejų, natūralių augalų ir ekologiško sojų vaško. Užsiėmimo metu dalyviai „degustuos“ aromatus ir kurs individualų kvapo receptą. Skamba įdomiai, ar ne? Tai tikrai puiki dovana mamai!

Nepamirškime ir dovanos močiutei! Galbūt bilietai į teatrą ar filharmoniją būtų išties puiki dovana jai? Močiutė pagaliau išeitų iš namų pasižmonėti, pasiklausyti puikios muzikos ar pamatyti unikalių režisierių darbų, kurie suteiktų kasdienybei gyvumo ir spalvingumo! O galbūt močiutei patiktų praktiškos dovanos, tokios kaip profesionali burnos higiena ar poilsis sanatorijoje? Tiek vienas, tiek kitas variantas puikus būdas stiprinti sveikatą ir ja rūpintis bent profilaktiškai, jei konkrečių bėdų dar nėra. Na, o jei Jūsų močiutė tikra gurmanė, jai tikrai patiktų vynų ir sūrių degustacija. Jos metu dalyviai atras tinkamiausius sūrio ir vyno derinius bei ragaus po keturias vyno ir sūrio rūšis.

Jei esate draugiškas bendradarbis ir norite pradžiuginti koleges dovanomis, tai Jūs nusipelnėte geriausio mėnesio darbuotojo titulo! Tačiau, ką gi joms dovanoti, kad tiktų ir patiktų? Jei dirbate protinį darbą, merginoms tikrai tiks galvos, kaklo, pečių ir nugaros masažas, kuris atpalaiduos ir leis pamiršti visus darbinius rūpesčius, kurie neduoda ramybės... Na, o dirbančioms fizinį darbą rekomenduojame viso kūno masažą arba pėdų masažą, toms, kurios nuolat dirba stovėdamos. Taip pat puiki pramoga visoms būtų – galvosūkių kambarys. Tai viena dovana visoms kolegėms! Visos jos galės kartu nukeliauti į užduočių kambarį, ten ieškoti užuomenų ir bandyti pabėgti iš jo per nustatytą laiką.

Tiems vyrams, kuriems ypatingai sunkiai sekasi galvoti dovanas, geriausia išeitis – dovanų rinkiniai. Štai dovanų rinkinys JAI, yra geriausias komplektas, kuriame slypi net 80 skirtingų pasiūlymų damoms! Čia sau tinkamiausią dovaną atras visos: mamos, dukros, sesės, žmonos, draugės, kolegės, tetos ir t. t. Šiame rinkinyje rasite nuostabiausių pramogų: nuo dieviškų masažų SPA namuose, kvepalų kūrimo pamokų ar fotografijos kursų iki romantiškos vakarienė ar net baleto pamokos! Įspūdinga, ar ne?

Taip pat niekada „neprašausite“ su prekybos centrų dovanų čekiais. Įteikę tokią dovaną galėsite drąsiai atsipūsti, nes Jūsų darbas jau atliktas, o dabar dovanos gavėjos eilė rinktis kur ir ką ji pirks! Renkant čekį Jums tereikia atsižvelgti į kelis faktorius: kokiame prekybos centre ji dažniausiai apsiperka arba kuris yra jos mėgstamiausias, esantis arčiausiai namų; kokios jos mylimiausios parduotuvės; ko jai labiausiai šiuo metu trūksta, tikrai reikia... Be prekybos centrų čekių galite dovanoti ir konkrečios parduotuvės čekį. Pavyzdžiui, jei žinote, jog jai tikrai reikia naujų kvepalų, tačiau pats jų išrinkti nelabai galite ir nežinote kokių, įteikite jai kosmetikos parduotuvės čekį ir ji pati mielai įsigys skaniausią aromatą!

Papildomos dovanų idėjos

Ne visos moterys mėgsta masažus, ne visos mėgsta dažytis ir ne visos gali atitrūkti nuo darbų pabėgant į Druskininkus kelioms dienoms... Ką gi tokiu atveju daryti?

Jei dovanos gavėja ekstremalių pojūčių mėgėja:

Šuolis parašiutu yra vienas ekstremaliausių potyrių, kuriuos galima patirti... Taigi, jei mergina, kuriai ketinate ką nors įteikti, negali nė dienos be adrenalino – ši dovana būtent jai! Šuolio metu įgaunama net iki 200 km/val. greitį, o laisvasis kritimas trunka iki 30 sek. Tačiau tos 30 sekundžių bus ilgiausios jos gyvenime! Pažadame!

Prabangūs automobiliai... Ne kiekvienas šiais laikais gali sau leisti įsigyti Ferrari ar Lamboghini, tad jei pažįstate greičio mėgėją, toks „pasilakstymas“ tikrai atims žadą! Ferrari maksimalus greitis – 315 km/val. Neįtikėtina, tiesa? Juk taip ir norisi sėsti ir gazuoti!

Žurnalo prenumerata, tikriausiai skamba kiek nuobodokai, tačiau jei moteris, kuri gaus dovaną yra literatūros mylėtoja, nuolat kažkuo domisi ar visą laiką su savimi nešiojasi skaitinius – tai tobula dovana! Žurnalų yra pačių įvairiausių: nuo kulinarinių, iki gyvenimo būdo ar mamiškų... Taigi, tarp tokio didelio leidinių sąrašo, tikrai rasite kas ją sujaudins iki širdies gelmių!

Su Moters diena, mielos damos! Būkite mylimos ir mylėkite kitus!

Atgal